Молитися за припинення проливних дощів на Буковині просить Чернівецька єпархія УПЦ

У зв'язку з постійними зливами в області виникла загроза втрати врожаїв та небезпека повені.

З проханням помолитися про припинення проливних дощів у Чернівецькій області звернулася до духовенства та вірян Чернівецько-Буковинська єпархія Української Православної Церкви.

«У зв’язку з постійними зливами у нашій області, загрозою втрати урожаїв на полях та небезпекою повені, Чернівецька-Буковинська єпархія УПЦ звертається до всього духовенства та вірян посилити свої молитви за припинення дощів», – йдеться у повідомленні прес-служби.

Віруючих також просять звертатися до настоятелів храмів з проханням звершувати молебні за припинення злив.

 

Молитва Богу при безведрии (проливных дождях)

Досто́йная ка́знем сотвори́хом, и пра́веден су́д Тво́й пости́же на́с, Го́споди, но пощади́, пощади́ люде́й согреши́вших, и отврати́ гне́в Тво́й, пра́ведно на на́с дви́жимый, в покая́нии к Тебе́ припа́даем и смире́нно мо́лим Тя́, услы́ши и поми́луй.

Да не потопи́т на́с, Го́споди, бу́ря водна́я, и да не растли́ши зе́млю, и гла́дом да не умори́ши на́с люде́й Твои́х, но я́ко Бла́г уста́ви водно́е лия́ние и теплоте́ со́лнечней возсия́ти на земли́ я́ко Всемогу́щий повели́, приле́жно мо́лимся Тебе́, Царю́ Пресвяты́й, услы́ши и поми́луй.

Ни́щих ра́ди люде́й Твои́х и ското́в, мра́чному возду́ху и те́мной мгле́ разы́тися, и луча́м со́лнечным возсия́ти повели́, Всеще́дрый Го́споди, да не безвре́менно сконча́емся, мо́лимся Тебе́, ско́ро услы́ши и поми́луй.

Спаси́ на́с, Го́споди, от мра́чнаго злорастворе́ннаго возду́ха, от безвре́менныя мокроты́ и те́мныя мглы́, да не исче́знут в суете́ дни́е на́ши, и ле́та на́ша в воздыха́ниих, но помяни́ заве́т Тво́й, и́же к Но́ю, и сотвори́ с на́ми по ми́лости Твое́й, сокруше́нным се́рдцем мо́лимся Тебе́, услы́ши и поми́луй.

В ско́рби и печа́ли на́шей к Тебе́, Го́споду Бо́гу на́шему, умиле́нно вопие́м: да прии́дет к Тебе́ моли́тва на́ша, да изы́дет из истле́ния жи́знь на́ша, и да не исче́знет безвре́менно, ми́лостивно услы́ши гла́с ни́щих люде́й Твои́х, и человеколю́бно поми́луй.

Не на дугу́, ю́же в зна́мение заве́та на о́блацех поста́вил еси́, Го́споди, но на Твоя́ щедро́ты взира́ем, и Твою́ ми́лость привлещи́ и́щем, к Тебе́ бога́тому в ми́лости и безме́рному в щедро́тах, се́рдцем сокруше́нным мо́лимся: пода́ждь на́м ме́рное, и плодоно́сное ве́дро с благорастворе́нным возду́хом, и ско́ро я́ко Ще́др услы́ши и поми́луй.

Социальные комментарии Cackle