Декілька запитань редакції сайту Київської Митрополії до Його Блаженства напередодні дня пам’яті святителя Миколая Чудотворця

Блаженніший Митрополит Онуфрій: «Святий Миколай не повинен перетворюватися на казковий персонаж, як Дід Мороз чи Снігуронька».

— Ваше Блаженство, святитель Миколай особливо шанований в Україні, на його честь побудовано безліч храмів, а ім’я Миколая було розповсюджене серед православних віруючих. Чим це пояснити?

— Серед сонму святих Угодників Божих святитель Миколай посідає особливе місце. Його шанують навіть іновірці. Господь обирає таких людей серед мільйонів інших, і вони сяють на небосхилі святості великим сяйвом молитви до Господа за рід людський. Йому присвячені служби, акафісти, йому моляться люди у всьому світі. Його чесні мироточиві мощі і нині зберігаються в італійському місті Барі, привертають до себе людей з усіх кінців світу. Але особливо шанований святитель Миколай в Православ’ї, адже за чистоту віри він виступив ще на 1-му Вселенському Соборі у 325 році проти аріанської єресі, де було прийнято першу половину Нікейського Символу Віри. Святитель Миколай з перших років і навіть годин життя був обдарований великою благодаттю Святого Духа. Передання розповідає нам, як немовля Миколай простояв три години в хрещенській купелі, як відмовлявся від материнського молока в середу і п’ятницю. Його християнська ревність при житті ілюструвала великі подвиги молитви, аскези, Христового милосердя. Він хотів усамітнитись у пустелі, але Господь покликав його на святительське служіння серед людей, хотів бути невідомим, а Господь дав йому авторитет вселенського Учителя, якого слухались навіть царі. І шанування цього святого на нашій землі було ще з часів рівноапостольного князя Володимира.

Святі угодники Божі являють свої милості там, де шанується віра в Господа Ісуса Христа, і наш народ з часів Київської Русі відчував заступництво святителя Миколая разом з милосердям Божої Матері, і він шанується в одному ряду і святим Хрестителем Господнім Іоанном Предтечею, святими апостолами, іншими великими Святими. Люди звертаються до таких Угодників не тому, що «так треба», а тому, що вони реально відчувають їхнє заступництво і відповідь на молитовні прохання. І чим більше ми будемо прагнути уподоблятись своїм життям до життя і віри Угодника Божого Миколая, тим більшу поміч Святого отримаємо.

— Сьогодні свято свт. Миколая стає все більш популярним для дітей. Навіть звичний новорічний Дід Мороз поступається місцем святому Миколаю у театралізованих святах. Такий собі український Санта- Клаус. Як до цього ставитись?

— В українській традиції завжди були присутні різдвяні колядки, театралізовані різдвяні сценки, вертепи. Це своєрідна проповідь для дітей. Так само і з святителем Миколаєм, якого так полюбляють всі. Але Святий не повинен перетворюватися на казковий персонаж, як Дід Мороз чи Снігуронька. В святкових дитячих концертах повинна бути присутня молитва, ікона Святителя, дохідлива розповідь про Святителя, як служителя Христового, який був великим молитвеником і чудотворцем. Дітям треба донести, що святий прославився подвигами милосердя до тих, хто страждає від бідності, хвороб, заступником за невинно звинувачених, хто терпить лихо у подорожах на морі і на землі. Ми маємо, перш за все, виховувати в дітях віру, розкривати перед ними скарбницю православного віровчення, щоб життєві подвиги Угодників Божих були для них взірцем для наслідування і виховання. Ми повинні у дітей виховувати культуру християнського світосприйняття, яке навчить їх відрізняти християнські постаті Святих і справжні духовні цінності від штучних героїв і соціальних штампів, які, на жаль, сьогодні широко пропагуються у суспільстві.

— Щоб Ви, Ваше Блаженство, побажали православним дітям України у цей день?

— Побажаю не тільки у цей день, а завжди прагнути виростати гідними звання християнина, любити Бога і виконувати Його святі заповіді, шанувати батьків, любити свою країну, шанувати інші народи і молитися за мир на землі.

Підготував Сергій Герук

Прим. ред.: Читаючи текст підготовленого інтерв"ю, Блаженніший владика виправив малі літери в словах про святих на великі з усмішкою: "Краще переборщити, аніж недодати їм нашої поваги і честі".

***

19 грудня, у день пам'яті святого святителя Миколая, чудотворця Мір-Лікійського, Предстоятель Української Православної Церкви Блаженніший Митрополит Онуфрій прибуває в місто Житомир.

Урочиста Божественна літургія, яку очолить Його Блаженство, відбудеться в Хресто-Воздвиженському кафедральному соборі міста Житомир. Святій Євхаристії передуватиме повний уставний чин освячення собору.

Зустріч Митрополита Онуфрія біля стін Хресто-Воздвиженського кафедрального собору відбудеться о 9:00.

mitropolia.kiev.ua

Социальные комментарии Cackle