Як подолати духовне окам’яніння в сучасному світі?

Проповідь духівника Київських духовних шкіл архімандрита Маркела (Павука).

В Ім’я Отця і Сина і Святого Духа!

Дорогі браття і сестри, у Євангелії йдеться про багатого чоловіка, начальника, який спитав у  Христа, що йому робити, аби вспадкувати життя вічне, Христос Спаситель відповів, що для цього потрібно виконувати заповіді: не чини перелюбу, не вбивай, не кради, не свідчи неправдиво, шануй батька свого та матір. Чоловік сказав Ісусові, що все це він зберіг змолоду (див. Лк. 18:18–27). Бачимо, що багач був благочестивим. Але чому ж тоді в нього виникли сумніви щодо наслідування Царства Божого? 

У всіх нас, дорогі брати і сестри, іноді також виникає подібне питання, хоча ми також намагаємося виконувати заповіді Божі, ходимо в храм, молимося, сповідуємо свої гріхи. Хто не знаходить для себе правильну відповідь на це запитання, той може, як пише апостол, відпасти від віри (1 Тим. 1:18–20). Звідки ж виникає така невпевненість у своєму спасінні? На це питання, напевно, краще за всіх дає відповідь преподобний Іоанн Ліствичник. У 18-й сходинці «Ліствиці», де докладно розповідається, як досягти висот духовного життя, він пише про нечутливість і холодність. Тобто вказує на те, що навіть після тривалих подвигів і перемоги над такими гріхами, як гнів, черевоугодництво, хіть, грошолюбство та іншими, на людину може нападати, іноді без очевидної причини, нечутливість і холодність. Це стан, коли не хочеться ні молитися, ні поститися, ні звершувати якісь інші чесноти.

Щось подібне, наприклад, на початку своїх аскетичних подвигів пережив великий святий преподобний Симеон Новий Богослов. Він перебував у монастирі, намагався ретельно виконувати всі заповіді Божі, без благословення свого духівника навіть не пив води. Але коли через заздрість братії був змушений покинути монастир, то відчув окам’яніння і холодність до свого духовного життя. Як він сам про себе розказує: «Я став жити так, ніби ніколи не читав Святого Євангелія». Єдине, що в цей час Симеон, незважаючи на нечестиве життя, зумів зберегти – цноту. Через деякий час, завдяки щирій молитві за нього старця, він повернувся в монастир і був ревним у духовному ділі. Невдовзі Симеон став ігуменом одного з Константинопольських монастирів, де ще більше процвіли його чесноти. Святий залишив багато духовних творів, які до цього часу надихають благочестивих християн на шляху спасіння.

Отже, коли на нас чи на наших ближніх чатує духовне окам’яніння, головне – не опускати руки, а навпаки, попри наше небажання, молитися частіше, бути праведнішими. Тільки так можливо вийти з цього стану переможцями.

Тому Спаситель наш Господь Ісус Христос порадив чоловікові все його багатство продати й роздати бідним. Можна ці слова розуміти буквально, як преподобний Антоній Великий, або трактувати алегорично. Роздати багатство означає забути про свої попередні здобутки та успіхи в духовному житті, не пишатися ними, не дивитися на інших людей звисока, а вважати їх кращими за себе. І почати більш ревно дотримуватися заповідей, щоб завжди бути з Христом і отримати духовний скарб у Царстві Божому.

Дуже нелегко у стані нечутливості самому заново стати на шлях духовного життя. Тому, як сказано у Євангелії, багатий чоловік, коли почув пораду Господа – все роздати, засмутився. Але те, що «неможливе для людей є можливе для Бога» (Лк. 18:27). Тому зі стану духовного окам’яніння людину може вивести лише Господь.

Ми з вами маємо рідних, друзів, знайомих, які також перебувають у стані духовного окам’яніння, хоча раніше вони, можливо, старанно ходили до Церкви, молилися і причащалися Святих Христових Таїн. Вони, мабуть, виправдовують себе тим, що в Церкві нема правди, що там безлад, як і всюди в суспільстві. Хтось через такі мотиви, які постійно навіюються ЗМІ, починає надмірно захоплюватися політикою чи потрапляє в розкольницькі общини та секти. Але нам, дорогі брати і сестри, не варто впадати у відчай щодо спасіння цих людей. Навпаки, як стверджує Євангеліє, всім потрібно ще більше  молитися за них! І тоді те, що неможливо для нас, зробить Господь! Амінь!

Теги

Теги: 

Опубликовано: пт, 19/02/2016 - 13:04

Статистика

Всего просмотров 91

Автор(ы) материала

Социальные комментарии Cackle