Як біси можуть нами заволодіти?

Проповідь духівника Київських духовних шкіл архімандрита Маркела (Павука).

В ім’я Отця і Сина і Святого Духа!

Дорогі брати і сестри!

Всі ми знаємо, що крім цього видимого світу, існує ще світ невидимий, духовний, у якому перебувають святі Ангели і злі духи. І цей невидимий світ постійно на нас впливає. Як ми віруємо, святі Ангели нас охороняють та невидимо навчають всякому добру, а злі духи (біси), навпаки, спокушають нас на різне зло. Однак, як вчить преподобний Пахомій Великий, один із засновників чернецтва, біси не можуть самовільно спокушати нас, адже Господь після гріхопадіння прародичів одягнув усіх людей у так звані шкіряні ризи, які стали стіною між людиною і духовним світом Ангелів і бісів. Для впливу на нас злі духи використовують наші пристрасті. Ось такою одержимою різними пристрастями людиною, через яку діяв цілий легіон бісів, був гадаринський біснуватий, про якого розповідається в Євангелії.

Коли Господь зі Своїми учнями після чудесного заспокоєння бурі на Галілейському озері прибув на човні в Гадаринську землю, тут Його зустрів чоловік, з давнього часу одержимий бісами, який в одежу не вдягався і жив у гробах. «Побачивши Ісуса, він вигукнув, припав до Нього і гучним голосом прокричав: Що Тобі до мене, Ісусе, Сину Бога Всевишнього? Благаю Тебе, не муч Ти мене! Бо Ісус наказав нечистому духові вийти з того чоловіка. Довгий час він хапав його, – його в’язали залізними ланцюгами й путами, стерегли, але він розривав кайдани, будучи гнаний бісом по пустинях. Запитав його Ісус: Як тебе звати? Той відповів: Легіон! Бо багато бісів увійшло в нього. І просили Його, щоб не наказував їм іти до безодні. А там було велике стадо свиней, які паслися на горі. І вони благали Його, щоб наказав їм увійти в них. І Він дозволив їм. Біси ж, вийшовши з чоловіка, перейшли у свиней. І кинулося стадо з кручі в озеро й утопилося. А пастухи, побачивши, що сталося, повтікали й сповістили в місті й по селах. І люди вийшли побачити те, що сталося; вони прийшли до Ісуса і знайшли чоловіка, з якого біси вийшли: він сидів зодягнений, при розумі, біля ніг Ісуса – і налякалися, бо ті, що бачили, розповіли їм, як зцілився біснуватий. І попросили Його всі люди Гадаринського краю відійти від них, бо були охоплені великим страхом. Він увійшов до човна й повернувся. Той же чоловік, з якого вийшли біси, просив Його, щоб бути з Ним. Та Він відіслав його, кажучи: Вернися до свого дому й розкажи, що для тебе зробив Бог. І він пішов, розголошуючи по всьому місту, що зробив для нього Ісус» (Лк. 8:28–39).

Кожен із нас через наявні пристрасті може опинитися під владою бісів, але іноді ми навіть не підозрюємо, що виконуємо не свою волю, не волю Божу, а волю лукавого.

Через які пристрасті біси можуть нами заволодівати?

У наш час лукавий дух найбільше людей робить своїми покірними рабами через пристрасть до спиртного. Він намагається довести п’яниць до такого стану, щоб вони зовсім себе не контролювали. Розвалені сім’ї, покинуті, недоглянуті діти, страшні аварії на дорогах – це здебільшого результат зловживання спиртним. Багато чоловіків підвладні бісам через пристрасть до куріння. Особливо вони намагаються заразити цим дітей і молодь. Нині через те, що батьки і вчителі у школі недостатньо дбають про виховання дітей, злому духові вдається притягнути до цієї пристрасті навіть молодих дівчат і жінок. Буває так, що останні, навіть якщо носять під серцем дитя, не можуть відкинути цю злу пристрасть і тому наражають малят у майбутньому на важкі хвороби серця та мозку. Тих, хто звик постійно гніватися через дрібниці, злі духи іноді доводять до вбивства, і ті мусять сідати за ґрати. Через чоловіків і жінок, які звикли задовольняти свою блудну пристрасть, нечистим духам вдається зруйнувати і їхні власні, і чужі сім’ї. Завдяки грі в сріблолюбство бісам вдається посварити найближчих родичів і друзів або навіть розв’язати війну між державами. Отже, сатані і його слугам легко нами маніпулювати і доводити до загибелі через наші пристрасті.

Як побороти злого духа? Передусім, не потрібно його слухатися. А це можливо лише у тому випадку, якщо ми не будемо нехтувати молитвою і покаянням. Злий дух дуже боїться молитви і особливо хресного знамення – так, як ми боїмося вогню. Наступне. Потрібно терпляче й наполегливо викорінювати зі своєї душі і тіла пристрасті. Це завдання на все наше життя. Якщо ми перестаємо це робити, то стаємо іграшкою в руках лукавого, якою він буде бавитися, аж поки цілком не зламає і не відправить до отця свого диявола на вічні пекельні муки. І нарешті, всі батьки повинні дуже старанно та з великою любов’ю виховувати своїх дітей, щоб у їхньому серці з раннього віку не вкорінилися злі пристрасті. Якщо діти змалку будуть навчені молитві і любитимуть ходити до церкви, тоді не тільки злі духи, але й недобрі люди ніколи не зможуть їм завдати ніякої шкоди.

Коли Господь вигнав цілий легіон злих духів із біснуватого і той захотів стати Його учнем, то Він зразу відіслав його на проповідь до рідного міста. Господь сказав йому: «Вернися до свого дому й розкажи, що для тебе зробив Бог». Це велика наука для всіх нас. Не тільки священики, але й миряни нині мають змогу проповідувати Євангеліє Христове. Однак, як бачимо з історії про зцілення біснуватого, це можливо лише у тому випадку, коли ми самі хоча б у малій мірі звільнимося від дії злих духів. Поки ми одержимі різними пристрастями, через які нами маніпулюють біси, доти наші слова не проповідують Христа, а навпаки, чи не розпинають Його в нас. Лише через очищення душі і тіла від пристрастей слова отримують не вбивчу, а животворчу силу, бо тоді, на думку святого мученика Ігнатія Богоносця, нашими устами говорить Сам Бог.

Помолимося преподобним Никодиму та Спиридону, просфорникам Печерським, пам’ять яких ми сьогодні також вшановуємо, котрі упродовж усього свого монастирського життя виконували цей дуже непростий, але вкрай необхідний послух, щоб нам навчитися мужньо боротися з недобрими пристрастями, протистояти злим духам і бути в цій невидимій духовній брані завжди переможцями. Амінь!

Теги

Теги: 

Опубликовано: вт, 15/11/2016 - 12:06

Статистика

Всего просмотров 560

Автор(ы) материала

Реклама

Реклама:
Социальные комментарии Cackle