ВІДЕО, ТЕКСТ: Брифінг «Доля єпархій УПЦ у Криму та на сході України». Частина 1

11 березня в Києво-Печерській Лаврі відбулася прес-конференція на тему «Доля єпархій УПЦ у Криму та на сході України». У зв’язку з тим, що 8 березня 2015 на телеканалі «1+1» у програмі «ТСН. Тиждень» була поширена неправдива інформація про передачу «частини прав і майна двох єпархій УПЦ у Криму Російській церкві», ситуацію прокоментували голова Інформаційного відділу УПЦ єпископ Климент (Вечеря), голова Юридичного відділу УПЦ протоієрей Олександр Бахов, заступник голови Відділу зовнішніх церковних зв’язків УПЦ протоієрей Миколай Данилевич.

Відео зустрічі підготовлено колективом «Спілки православних журналістів», розшифровка доповідей здійснена редакцією порталу «Православне життя». 

ВІДЕО брифінгу. Частина 1

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Прес-конференція в Лаврі: журналістам продемонстрували статути єпархій УПЦ в Криму та заявили про намір подати позов до суду на «1+1»

Єпископ КЛИМЕНТ (ВЕЧЕРЯ), глава Синодального інформаційного відділу УПЦ:

— Найперше, я хотів би щиро привітати всіх представників мас-медіа у стародавній святині нашої держави – Києво-Печерській Лаврі. Ми тут з вами зібралися у цей весняний день, ми знаємо, що весною завжди в церковному календарі особливий період — період Великого посту, коли ми всі заглиблюємося у внутрішній духовний світ. Ми зосереджуємося на тому, щоб не ображатися, вибачити один одного. І саме в ці дні Великого посту вірні Української Православної Церкви звернулися до керівництва Церкви через те, що були схвильовані і ображені сюжетом, який вийшов 8 березня на телеканалі «1+1» в інформаційній передачі «Телевізійна служба новин. Тиждень».

Про безпідставні звинувачення на адресу УПЦ: показаний у "ТСН. Тиждень" "документ" — не є статутом Кримських єпархій УПЦ

Цей сюжет подавав тенденційно та упереджено певну інформацію, а в результаті висновків були зроблені серйозні звинувачення на адресу Предстоятеля Української Православної Церкви зокрема і Української Православної Церкви, як найбільшої релігійної спільноти в України, взагалі. Як ви знаєте, питання стосувалося Кримських єпархій. Я хочу сказати, що мова йде про три Кримські єпархії, які знаходяться в канонічному підпорядкуванні  Української Православної Церкви. Питання стосувалося їхнього юридичного забезпечення та юридичної реєстрації з огляду на ті умови, в яких сьогодні опинився півострів Крим.

Зокрема у сюжеті було показано якийсь документ невідомого походження, на ньому не було жодних ознак реєстрації і підпису, однак було сказано, що “це той самий статут, яким керуються Кримські єпархії”. Також журналістами була озвучена версія, що відповідно до цього статуту Українська Православна Церква, так би мовити, “здала” Кримські єпархії разом із майном — Росії.

У зв’язку з цією неправдивою інформацією, з відсутністю фактів, які відповідають дійсності, Українська Православна Церква заявляє: Священним Синодом Української Православної Церкви ніколи не приймалося якихось документів або статутних положень, які б змінювали канонічне підпорядкування єпархій, що знаходяться на території півострова Крим; статус єпархій — а це Симферопольська, Феодосійська і Джанкойська єпархіі — такий само, як і статус будь-якої іншої єпархії, які діють на материковій частині країни; усі єпархії на території Криму знаходяться в прямому підпорядкуванні Української Православної Церкви на чолі з Блаженнішим Митрополитом Київським і всієї України Онуфрієм.

Жодних нових статутів, що змінювали б юридичний статус Кримських єпархій, не існує

У сюжеті також подавалась інформація про те, що були зареєстровані нові статути і, згідно цих статутів, змінюється юридичне підпорядкування Кримських єпархій. Мені невідомо походження цих, так би мовити, "текстів" — я не можу назвати їх документами, тому що вони, повторюсь, не мали ніяких реєстраційних ознак і не були ніким підписані. Я лише можу сказати, що ті статути, які приймав Синод Української Православної Церкви, не містять жодного слова із того, що було начебто процитовано у сюжеті.

Переді мною — затверджені Предстоятелем Української Православної Церкви статути, які були прийняті Синодом Української Православної Церкви. Це статут Симферопольської єпархії і статут Феодосійської єпархії. У цих статутах є положення, які засвідчують, що Феодосійська і Симферопольська єпархії знаходяться у канонічному підпорядкуванні  Української Православної Церкви, адміністративним осередком якої є Київська Митрополія.

Пізніше голова Юридичного відділу УПЦ зробить аналіз цих статутів і викриє всю ту неправду, яка була подана у сюжеті журналістами телеканалу «1+1».

"Усі релігійні організації в Криму перереєстровували статутну документацію. УПЦ залишилися чи не єдиним прикладом адміністративного підпорядкування материковій частині України". Навіщо все перекручувати?

На що хотів би я звернути особливу увагу? У сюжеті факт самої перереєстрації статутів Кримських єпархій подавався нібито як прецедент, який можна трактувати у категоріях "ознаки державної зради". Не знаю, чому саме  Українська Православна Церква завжди обирається телеканалом «1+1» в якості мішені для подібного роду інсинуацій і безпідставних образ. Але всім відомо, що останній рік юридичні особи на території півострова Крим знаходяться в нових умовах, тому вимушені були перереєстровувати свою статутну документацію. Ми знаємо з відкритих джерел, що навіть державні організації, такі як "Чорноморнафтогаз", перереєстровували свою статутну документацію відповідно до тих вимог. Майже 60% приватних фірм і організацій, наскільки відомо, також перереєстрували свою статутну документацію.

У зв’язку з цим, всі релігійні організації — я хотів би наголосити, що це не лише проблема Української Православної Церкви, це проблема всіх релігійних організацій, які діють на півострові Крим — були вимушені перереєстровувати свою статутну документацію для того, щоб не припинити свою діяльність і мати змогу і надалі опікуватися тисячами віруючих Криму. Саме через те Українська Православна Церква приймала нову редакцію статуту Кримських єпархій, у яких жодним чином не змінювала канонічного підпорядкування Кримських єпархій Київській Митрополії.

Натомість, звертаю увагу, не лише українські юридичні фірми або державні організації змінювали статутну документацію, але деякі релігійні організації, наприклад, Римо-католицька церква, представники протестантських, мусульманських організацій, змінювали не лише юридичну адресу, а й релігійний центр.

Є свідчення про те, що очільник Кримської єпархії так званого «Київського патріархату» заявив, що буде змінювати реєстраційні документи відповідно до тих вимог, які сьогодні наявні на півострові Крим.

Представники Греко-католицької церкви в Україні також надали інтерв’ю, в якому зауважили, що будуть легітимізувати свою діяльність на території Криму — шляхом реєстрації нових документів відповідно до того законодавства, яке висуває Російська Федерація.

Відомо, що єпископ Римо-католицької церкви, котрий опікується парафіями на території Криму, заявив, що Ватикан вів переговори з Російською Федерацією стосовно існування парафій Римо-католицької церкви на території Криму, внаслідок була досягнута домовленість: всі парафії Римо-католицької церкви на території Криму тепер підпорядковуються безпосередньо Ватикану (раніше вони підпорядковувались тим єпископам, які складають конференцію українських римо-католицьких єпископів).

Я б хотів заявити наступне: у зв’язку з вищенаведеними обставинами Українська Православна Церква і зокрема три парафії Української Православної Церкви на півострові Крим залишилися чи не єдиним прикладом адміністративного підпорядкування материковій частині України. Цей приклад можна було не дискредитувати, шляхом підробки якихось документів або оприлюднення не підтверджених фактів, а навпаки —використати для того, аби владнати ті кризові явища, які останнім часом виникли в нашій державі. Дякую за увагу.

Протоієрей ОЛЕКСАНДР (БАХОВ), глава Синодального юридичного відділу УПЦ:

— Що стосується тексту, який було покладено в основу сюжету на каналі 1+1 та опубліковано на порталі «Релігія в Україні», я не буду вдаватися до детального аналізу, тут майже 5 сторінок. Хотілося б зупинитися лише на ключових моментах, які пролунали в ЗМІ, а саме щодо підпорядкування єпархій, керівництва єпархіями та питання розпорядження епархіальним майном. 

Щодо юрисдикції

У пункті 3 опублікованого у засобах масової інформації так званого «статуту» зазначається, що єпархія здійснює свою діяльність в юрисдикції РПЦ, у відповідності до Статуту РПЦ.  Водночас, у пункті 3 прийнятого Священним Синодом УПЦ 19 червня 2014 року Статуті єпархії зазначено, що єпархія здійснює свою діяльність  у відповідності з уставом про управління Української Православної Церкви, постановами Помісних Соборів, Архієрейського Собору, Священного Синоду Української Православної Церкви та - увага! – розпорядженнями Митрополита Київського і всієї України.

Щодо змін до Статуту єпархій

Далі, в пункті 17 так званого «статуту» зазначено, що  Статут єпархії, зміни та доповнення до нього затверджуються Патріархом Московським і всієї Русі. У редакції, яка була прийнята Священним Синодом УПЦ, визначено, що Статут єпархії зі змінами та доповненнями до нього приймається Священним Синодом УПЦ і затверджується Митрополитом Київським і всієї України, Місцеблюстителем.

Щодо керівництва єпархій

У пункті 19 запропонованого тексту так званого «статуту» зазначено, щовищим керівним органом управління єпархії є Архієрейський Собор РПЦ, а в період між засіданнями Собору – Патріарх Московський і всієї Русі і Священний Синод УПЦ. У пункті 19 Статуту, що був прийнятий Священним Синодом УПЦ, зазначено, що вищим керівним органом управління єпархії є Єпархіальні збори  на чолі з Єпархіальним архієреєм, а в період між Єпархіальними зборами, органом управління єпархії є Єпархіальна рада на чолі з Єпархіальним архієреєм, що відповідає Статуту про управління Українською Православною Церквою. Крім того, пункт 22 Статуту встановлює, що у своїй діяльності Єпархіальний архієрей підзвітний Священному Синоду Української Православної Церкви на чолі з Митрополитом Київським і всієї України.

Що стосується питання розпорядження коштами єпархії

У пункті 37 тексту так званого «Статуту» зазначено, що єпархія відраховує фінансові кошти на загально церковні потреби у відповідності до норм, які встановлені Священним Синодом Руської Православної Церкви. В редакції, що прийнята Священним Синодом УПЦ, це пункт 38 Статуту, в якому визначено, що єпархія здійснює фінансові відрахування в бюджет Української Православної Церкви в розмірах, які визначені Священним Синодом УПЦ.

Стосовно майна

Пунктом 41 Статуту, який затверджено Священним Синодом УПЦ, визначено, що майно, яке належить єпархії й її канонічним підрозділам на праві власності, або іншому майновому праві, є майном Української Православної Церкви в особі релігійної організації Київська Митрополія Української Православної Церкви. 

Печатка і штамп

Окремо зазначаємо, що всупереч зазначеному у паперах, процитованих в ЗМІ, пунктом 8 Статуту визначено, що єпархія має бланк, штамп, печатку зі своїм повним найменуванням або релігійною символікою. Зразок печатки затверджується Митрополитом Київським і всієї України, Місцеблюстителем.

Про позов до суду

Це основні положення, які викликали резонанс і відповідні питання. Положення, на основі яких було подано матеріали в ЗМІ та на порталі «Релігія в Україні», не відповідають дійсності, оскільки текст, який було використано у репортажі каналу "1+1", позбавлений будь-яких ознак документа.

Можна припустити, що це був певний проект документа. Однак мета створення цього ймовірного проекту залишається невідомою.

Крім того, хотілося б звернути вашу увагу, що дата, яка стоїть на цих паперах, свідчить, що нібито редакцію цього «Статуту» затверджено 3 грудня 2014 року. Водночас, справжній Статут єпархії, який було прийнято Священним Синодом УПЦ, був затверджений 19 червня 2014 року. Тобто, через півроку після прийняття та затвердження Статуту єпархії з’являється текст невідомого походження, на підставі якого створюються репортажі та робляться відповідні заяви.

Окремо звертаємо увагу на те, що жоден телеканал або окремий журналіст не зверталися до Київської Митрополії УПЦ з проханням надати відповідну інформацію стосовно прийнятих Статутів зазначених єпархій: які з них є дійсними, які не є дійсними, та чи розглядалося питання внесення змін до Статутів.

У цьому контексті ми залишаємо за собою право звернутися до суду.

Порівняльна таблиця>>

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Порівняльний аналіз текстів реального статуту єпархій УПЦ в Криму та опублікованого в ЗМІ "документа" (текст, таблиця) — голова Юридичного відділу УПЦ прот. ОЛЕКСАНДР БАХОВ

Про статути Кримських єпархій: "Усі три Кримські єпархії УПЦ залишаються у складі Української Православної Церкви. А єпископи призначаються Священним Синодом УПЦ"

Протоієрей МИКОЛАЙ ДАНИЛЕВИЧ, заступник голови Відділу зовнішніх церковних зв’язків УПЦ:

— У наших Статутах не передбачається відчуження майна на користь РПЦ. Не передбачено і грошових перерахувань до Москви. Ми не платимо податків Москві, і Кримські єпархії —також. Тому заяви представників інших конфесій, які говорять, що нібито "кожна свічка, яку ви купили в храмах московського патріархату, це податок на вбивство вашого сина" — є неправдою,  і ми вже 25 років спростовуємо цю неправду. Не має право накладати "вето" на рішення Синоду Української Православної Церкві Патріарх Кирил, Святіший не затверджує ані печатки, ані бланки чи то "материкових", чи то Кримських єпархій УПЦ. Це — неправда.

Усі права Кримських єпархій УПЦ зберігаються у повному об’ємі, відповідно всі три Кримські єпархії залишаються у складі УПЦ. А єпископи цих трьох єпархій — Сімферопольської, Феодосійської та Джанкойської — обираються і призначаються Священним Синодом УПЦ.

У сюжеті була згадана т.зв. "РПА" .  Ми заявляли неодноразово (інформацію про це можна знайти в інтернеті), що так звана "РПА" не має ніякого відношення до УПЦ. Скажу більше – навіть до РПЦ. Ці люди, наскільки я розумію, використовують Православ’я задля формування своєї політичної ідеології в Донбасі. 

Також читайте: БЛІЦ-ІНТЕРВ’Ю ПІД ЧАС БРИФІНГУ «ДОЛЯ ЄПАРХІЙ УПЦ В КРИМУ ТА НА СХОДІ УКРАЇНИ» (ВІДЕО, ТЕКСТ). ЧАСТИНА 2

Опубликовано: чт, 12/03/2015 - 13:25

Статистика

Всего просмотров 102

Автор(ы) материала

Популярное за 7 дней

Социальные комментарии Cackle