Таїна Великої Суботи, або Чого не можна робити в цей день

Роздуми архімандрита Пафнутія (Мусієнка). 

Не було в нашому роду євреїв, ані адвентистів сьомого дня, але чомусь із раннього дитинства я любив суботу завжди більше за неділю. Навіть дотепер кожна п’ятниця сприймається як останній шабель насиченого трудового тижня, за яким – довгоочікувана субота, яка завжди приваблювала й тішила тим, що можна відпочити та не збиратись наступного дня ні до школи, ні пізніше – на роботу. Тепер же субота для мене знаменується трепетним завмиранням перед прийдешнім Воскресінням: генна пам’ять людини береже, мабуть, особливе значення суботи як сьомого дня творіння світу, в який Господь Сам відпочив від Своїх трудів; після Воскресіння Христового ж субота набула особливого духовного змісту — передсвята, приготування душі до світлої зустрічі з Воскреслим Христом.

У народі кажуть: «Шити, білити, бо завтра – Великдень!» Так мудрі люди характеризують недбалих господарів, які не змогли завчасно приготуватися до Великого Дня Пасхи, не побілили, не спекли, не замели… Звісно, цього дня ніхто вже не займається особливо домашніми справами, бо головне вже мало бути давно зроблено. Можна щось закінчити, підправити, але сама душа вже тяготиться повсякденним клопотом, хочеться завмерти, затримати якнайдовше цей благодатний стан очікування, просто помовчати, щоб повніше відчути та пройнятись Пасхальною службою і першим радісним «Христос Воскрес!», що дзвенітиме в душі протягом усього наступного року.

То чого не можна робити у Велику Суботу? У першу чергу - ні в якому разі не варто метушитись, гніватись, сперечатись, а всі свої справи, які трапиться завершити цього дня, робити спокійно и стримано, пам'ятаючи про особливий духовний статус Великої Суботи.  Особисто для мене кожна Велика Субота – пожертва всього Старого Завіту, всього світового людства попередніх тисячоліть, яке схиляється перед Христом і силується заперечити все своє існування без Нього, старозавітне людство начебто схиляється в смиренні перед Воскреслим Спасителем, і Він із радістю приймає цей поклін, цю мирну пожертву, благословлячи кожного, хто береже у серці благодатний спокій Великої Суботи, життєдайним пасхальним щедрим благословінням.

Теги

Социальные комментарии Cackle