Старозавітні пророцтва про Різдво Христове (Старозавітні євангелісти)

Портал Pravlife.org спільно з Київською духовною академією та семінарією, а також парафією храму прп. Агапіта Печерського в Києві публікує кращі проповіді православних мирян – плоди «Правлайф-зустрічей у Лаврі».

Читання Євангелія є центральним місцем всіх без винятку видів богослужіння: Літургії, всеношної, молебню та інших. Слово «євангеліє» перекладається з грецької як «блага вість». Вона від Бога про пришестя Спасителя та звільнення людства від рабства гріха. Коли ми запитаємо будь-якого християнина, який знається на Святому Письмі, скільки в ньому Євангелій, то він без вагання відповість: «Чотири». І, беззаперечно, буде правий. Є чотири Євангелія, які традиційно входять до канону Нового Завіту. Це Євангелія від Матвія, Марка, Луки та Івана. Також у Біблії ще 23 книги Нового Завіту та 39 Старого, які йменуються по-різному: Книги Царів, Суддів, Іова, Книги пророцькі, апостольські послання, Апокаліпсис та ін.

Але є ще уривки книг, які в богослов’ї теж називають Євангеліями. Поговоримо саме про ці тексти. Один з них – «Першоєвангеліє від Мойсея». Ми знаємо про П’ятикнижжя Мойсеєве: Буття, Вихід, Левит, Числа та Повторення Закону. У Бутті читаємо: «І сказав Господь Бог змію: ворожнечу положу між тобою і між жоною, та між сім’ям твоїм і сім’ям її; воно буде поражати тебе в голову, а ти будеш жалити його в п’яту». Саме цей уривок називають «Першоєвангелієм від Мойсея». Адже це була перша Блага вість, котру отримали люди ще в раю, відразу ж після гріхопадіння. Перша Блага вість про ту подію, яку з великою радістю сьогодні святкує весь християнський світ – про пришестя Спасителя на землю, який народиться від жони і понесе страждання, бо сказано: «Ти будеш жалити його в п’яту». Але переможе в цій битві і визволить нас від лукавого: «Він буде поражати тебе в голову». Це була перша Блага вість, яка привідкривала Божий задум про спасіння всіх людей і народження Христа від Діви.

У вас може виникнути питання, чому Мойсей говорить «сім’я Жони», а не Діви. Чи немає тут протиріччя? На це відповімо словами Блаженного Феофілакта: «На мові святого писання юна жона і діва – одне і те ж, тому що молодою жоною воно називає нерозтлінну». Святі отці Епіфаній та Іоанн Дамаскін пояснюють: сказано «сім’я Жони» саме тому, що Спаситель буде зачатий Духом Святим без участі плоті. Адже з давніх-давен родовід вели по чоловічій лінії, а тут зазначено «сім’я Жони», та й Єви це пророцтво не могло стосуватись, тут отці і вбачають вказівку на Пресвяту Богородицю, яка не знала мужа, але зачала Сина, від неї Він узяв плоть. Іоанн Дамаскін говорить: як Єва стала першою відступницею, через яку ввійшов у світ гріх, так і Пресвята Марія, що присвятила себе послухові Богу, стала матір’ю нашого спасіння, через яку Слово стало плоттю і завдало смертельної рани дияволу. Про те, що це пророцтво Мойсея здійснилось, підтверджують і слова Івана Богослова, який в Об’явленні, в 17-й главі, описує двох звірів: перший вийшов із моря з 7 головами і 10 рогами, і на ньому сиділа велика блудниця, а другий – із землі і змушував усіх жителів землі поклонятися першому звірові, смертельна рана якого зцілена. Святий Андрій Кесарійський, відомий тлумачник Апокаліпсису, вбачає в цих словах здійснення слів Бога, записаних Мойсеєм, про враження змія в голову. Його рана зараз зцілена, але лише до Другого пришестя Спасителя.

І надалі це пророцтво про пришестя на землю Спасителя зберігалось і доповнювалось людством через посередництво святих пророків.

Мабуть, найвідомішим пророцтвом про Божественне Різдво є слова пророка, якого в богословській науці йменували п’ятим, або старозавітним євангелістом. Це святий пророк Ісая. В його книзі ми знайдемо найбільше пророцтв про Месію і ясний їх виклад. В 52-й і 53-й главах Ісая так описує страждання Месії, що складається враження, ніби він в цей час стояв перед хрестом і бачив все на власні очі.

Та найбільш відомими є його слова: «Ось, Діва в утробі зачне, і народить сина і дадуть йому ім’я: Еммануїл». Це пророцтво Ісаї сказано царю Ахазу, щоб запевнити його в тому, що він і дім Давида не будуть винищені Сирійським та Ізраїльським царями, котрі війною загрожували іудеям. Одним з його потомків буде Месія. Євангеліст Матвій цитує цей уривок у 1-й главі свого благовіствування. І ім’я Ахаза Матвій наводить у родоводі Ісуса Христа там само.

Тут, на відміну від пророцтв Мойсея, прямо сказано, що зачне Діва, а не Жона. Але коли євангеліст Матвій описує Різдво Ісуса Христа, то наводить слова Ангела, що з’явився Йосифові. Він засумнівався в цнотливості Марії, коли дізнався, що вона вагітна, і хотів її відпусти. Та Ангел зупинив його: «Не бійся прийняти Марію, жону твою». І запевнив, що Марія його жона, вказавши на пророцтво Ісаї. Таким чином, ці два слова не суперечать одне одному в Біблії, а свідчать про одне й те саме чудо – про народження Спасителя від Пречистої Діви. Якби народила не Діва, то як би це могло бути знаменням і чудом? Вслухаймося в слова Ісаї, який говорить, що «заради цього Господь сам дасть вам знамено» і відразу ж додає: «ось Діва зачне…»

Отож, дорогі браття і сестри, святі книги Євангелія почали писати задовго до пришестя Ісуса Христа. Звичайно, Блага вість з’явилася лише після Боговтілення Ісуса Христа. Господь є серцевиною всього Святого Письма: «Я є Альфа і Омега, перший і останній». Він, втілившись, вказав путь спасіння, дав нам сили для подолання змія лукавого, що може нас вражати лише в п’яту. Святі отці вбачають в цьому вказівку на те, що лукавий не може завдати нам шкоди, коли ми в Христі та Христос в нас. П’ята – це лише тілесна оболонка. Але ми за допомогою Божої сили можемо здолати диявола, як сказано, вражаючи в голову. Це і є наша боротьба на землі, втілення Божих заповідей, шлях до святості та Царства Небесного.

Олексій Федоренко

Опубликовано: пн, 18/01/2016 - 15:31

Статистика

Всего просмотров 717

Автор(ы) материала

Социальные комментарии Cackle