Порівняльний аналіз текстів реального статуту єпархій УПЦ в Криму та опублікованого в ЗМІ «документа» (текст, таблиця)

11 березня в Києво-Печерській Лаврі відбулася прес-конференція на тему «Доля єпархій УПЦ у Криму та на сході України».

Голова юридичного відділу УПЦ протоієрей Олександр Бахов заявив про те, що відділом був проведений порівняльний аналіз текстів реальних статутів єпархій УПЦ в Криму та опублікованого на деяких інтернет-ресурсах «документа». 

Що стосується тексту, який було покладено в основу сюжету на каналі 1+1 та опубліковано на порталі «Релігія в Україні», я не буду вдаватися до детального аналізу, тут майже 5 сторінок. Хотілося б зупинитися лише на ключових моментах, які пролунали в ЗМІ, а саме щодо підпорядкування єпархій, керівництва єпархіями та питання розпорядження епархіальним майном. 

Щодо юрисдикції

У пункті 3 опублікованого у засобах масової інформації так званого «статуту» зазначається, що єпархія здійснює свою діяльність в юрисдикції РПЦ, у відповідності до Статуту РПЦ.  Водночас, у пункті 3 прийнятого Священним Синодом УПЦ 19 червня 2014 року Статуті єпархії зазначено, що єпархія здійснює свою діяльність  у відповідності з уставом про управління Української Православної Церкви, постановами Помісних Соборів, Архієрейського Собору, Священного Синоду Української Православної Церкви та - увага! – розпорядженнями Митрополита Київського і всієї України.

Щодо змін до Статуту єпархій

Далі, в пункті 17 так званого «статуту» зазначено, що  Статут єпархії, зміни та доповнення до нього затверджуються Патріархом Московським і всієї Русі. У редакції, яка була прийнята Священним Синодом УПЦ, визначено, що Статут єпархії зі змінами та доповненнями до нього приймається Священним Синодом УПЦ і затверджується Митрополитом Київським і всієї України, Місцеблюстителем.

Щодо керівництва єпархій

У пункті 19 запропонованого тексту так званого «статуту» зазначено, що вищим керівним органом управління єпархії є Архієрейський Собор РПЦ, а в період між засіданнями Собору – Патріарх Московський і всієї Русі і Священний Синод УПЦ. У пункті 19 Статуту, що був прийнятий Священним Синодом УПЦ, зазначено, що вищим керівним органом управління єпархії є Єпархіальні збори  на чолі з Єпархіальним архієреєм, а в період між Єпархіальними зборами, органом управління єпархії є Єпархіальна рада на чолі з Єпархіальним архієреєм, що відповідає Статуту про управління Українською Православною Церквою. Крім того, пункт 22 Статуту встановлює, що у своїй діяльності Єпархіальний архієрей підзвітний Священному Синоду Української Православної Церкви на чолі з Митрополитом Київським і всієї України.

Що стосується питання розпорядження коштами єпархії

У пункті 37 тексту так званого «Статуту» зазначено, що єпархія відраховує фінансові кошти на загально церковні потреби у відповідності до норм, які встановлені Священним Синодом Руської Православної Церкви. В редакції, що прийнята Священним Синодом УПЦ, це пункт 38 Статуту, в якому визначено, що єпархія здійснює фінансові відрахування в бюджет Української Православної Церкви в розмірах, які визначені Священним Синодом УПЦ.

Стосовно майна

Пунктом 41 Статуту, який затверджено Священним Синодом УПЦ, визначено, що майно, яке належить єпархії й її канонічним підрозділам на праві власності, або іншому майновому праві, є майном Української Православної Церкви в особі релігійної організації Київська Митрополія Української Православної Церкви. 

Печатка і штамп

Окремо зазначаємо, що всупереч зазначеному у паперах, процитованих в ЗМІ, пунктом 8 Статуту визначено, що єпархія має бланк, штамп, печатку зі своїм повним найменуванням або релігійною символікою. Зразок печатки затверджується Митрополитом Київським і всієї України, Місцеблюстителем.

Це основні положення, які викликали резонанс і відповідні питання. Положення, на основі яких було подано матеріали в ЗМІ та на порталі «Релігія в Україні», не відповідають дійсності, оскільки текст, який було використано у репортажі каналу "1+1", позбавлений будь-яких ознак документа.

Можна припустити, що це був певний проект документа. Однак мета створення цього ймовірного проекту залишається невідомою.

Крім того, хотілося б звернути вашу увагу, що дата, яка стоїть на цих паперах, свідчить, що нібито редакцію цього «Статуту» затверджено 3 грудня 2014 року. Водночас, справжній Статут єпархії, який було прийнято Священним Синодом УПЦ, був затверджений 19 червня 2014 року. Тобто, через півроку після прийняття та затвердження Статуту єпархії з’являється текст невідомого походження, на підставі якого створюються репортажі та робляться відповідні заяви.

Окремо звертаємо увагу на те, що жоден телеканал або окремий журналіст не зверталися до Київської Митрополії УПЦ з проханням надати відповідну інформацію стосовно прийнятих Статутів зазначених єпархій: які з них є дійсними, які не є дійсними, та чи розглядалося питання внесення змін до Статутів.

У цьому контексті ми залишаємо за собою право звернутися до суду.

Порівняльна таблиця>>

Опубликовано: ср, 11/03/2015 - 22:03

Статистика

Всего просмотров 76

Автор(ы) материала

Социальные комментарии Cackle