18 октября - день памяти пре­по­доб­ных Да­ми­а­на пре­сви­те­ра и це­леб­ни­ка, Иере­мии и Мат­фея про­зор­ли­вых, Пе­чер­ских чу­до­твор­цев

Жизнь пре­по­доб­ных Да­ми­а­на пре­сви­те­ра и це­леб­ни­ка, Иере­мии и Мат­фея про­зор­ли­вых, Пе­чер­ских чу­до­твор­цев, опи­са­на пре­по­доб­ным Несто­ром Ле­то­пис­цем (па­мять 27 ок­тяб­ря).

 

Преподобный Матфей прозорливый, Печерский

Пре­по­доб­ный Да­ми­ан († 1071) пом­нил еще Кре­ще­ние Ру­си (988 г.). Рев­ност­ный под­ра­жа­тель жи­тия пре­по­доб­но­го Фе­о­до­сия (па­мять 3 мая) был кро­ток, тру­до­лю­бив и по­слуш­лив на ра­дость всей бра­тии. Це­лые но­чи он про­во­дил в мо­лит­ве и чте­нии Бо­же­ствен­ных книг. Свя­той Да­ми­ан был стро­гий пост­ник и, кро­ме хле­ба и во­ды, ни­че­го не вку­шал. Гос­подь на­гра­дил его да­ром вра­че­ва­ния неду­гов.

Пре­по­доб­ный Иере­мия имел от Гос­по­да дар про­зре­вать бу­ду­щее и ви­деть нрав­ствен­ное со­сто­я­ние ду­ши че­ло­ве­ка. Скон­чал­ся пре­по­доб­ный в глу­бо­кой ста­ро­сти († ок. 1070).

Пре­по­доб­ный Мат­фей († ок. 1088) так­же об­ла­дал да­ром про­зре­ния ду­хов­но­го ми­ра. Свои ви­де­ния ста­рец рас­ска­зы­вал бра­ти­ям, от­вра­щая от опас­ных для ду­ши по­ступ­ков.

В Ико­но­пис­ном Под­лин­ни­ке ска­за­но: "Мат­фей про­зор­ли­вый по­до­би­ем стар, из­чер­на сед, бра­да аки Вла­си­е­ва, в кло­бу­ке чер­ном, ри­за пре­по­доб­ни­че­ская, ру­ки при­жа­ты к серд­цу".

Об­щий тро­парь этим от­цам: "Хри­сто­вых по­ве­ле­ний све­том серд­ца своя про­све­тив­ше, страст­ный мрак про­гна­сте: тем же Тро­и­цы се­ле­ние бысте три­чис­лен­нии от­цы, Да­ми­ане, Иере­мие с Мат­фе­ем, от Нея же бла­го­дать при­ем­ше, недуж­ныя ис­це­ля­е­те, бу­ду­щая воз­ве­ща­е­те и Ан­ге­лом со­при­част­ни­цы су­ще, мо­ли­те­ся Хри­сту Бо­гу, да­ро­ва­ти нам при­ча­стие свя­тых".

Молитвы

Тропарь Дамиану пресвитеру, целебнику, Иеремии и Матфею прозорливым, Печерским, в Ближних пещерах, глас 1

Христо́вых повеле́ний све́том сердца́ своя́ просвети́вше,/ стра́стный мрак прогна́сте,/ те́мже Тро́ицы селе́ние бы́сте тричи́сленнии отцы́,/ Дамиа́не, Иереми́е с Матфе́ем,/ от Нея́же благода́ть прие́мше,/ неду́жныя исцеля́ете, бу́дущая возвеща́ете/ и, А́нгелом соприча́стницы су́ще,// моли́теся Христу́ Бо́гу дарова́ти нам прича́стие святы́х.

Кондак Дамиану пресвитеру, целебнику, Иеремии и Матфею прозорливым, Печерским, в Ближних пещерах, глас 2

Я́коже дре́внии проро́цы благода́ть проро́чествия прие́мше/ и нело́жне ду́хом предзре́вше, прореко́ша наити́ хотя́щая,/ та́ко и вы в жи́зни на́шей зла́я, грехо́в ра́ди на́ших на ны гряду́щая, предвозвести́сте;/ и ны́не да не пости́гнут ны зла́я,// испроси́те от Христа́ Бо́га исправле́ние дело́м на́шим и ве́лию ми́лость.

Величание Дамиану пресвитеру, целебнику, Иеремии и Матфею прозорливым, Печерским, в Ближних пещерах

Ублажа́ем вас, преподо́бнии отцы́ Дамиа́не и Иереми́е с Матфе́ем, и чтим святу́ю па́мять ва́шу, наста́вницы мона́хов и собесе́дницы а́нгелов.

Теги

Социальные комментарии Cackle