Як навчитися молитися

Проповідь духівника Київських духовних шкіл архімандрита Маркела (Павука).

В Ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!
«Ісусе, сину Давидів, помилуй мене!» Так, дорогі брати і сестри, щосили кричав сліпий чоловік, який сидів біля дороги та просив милостиню. І хоча ті, хто йшли перед Ісусом, казали йому, щоб він мовчав, цей чоловік благав про допомогу Божу ще голосніше. Господь почув відчайдушний крик і за велику віру, яку побачив у сліпого, дарував йому прозріння. Після цього зцілений чоловік і весь народ, що був свідком цього чуда, стали славити Бога (Лк. 18: 35–43).
Яке відношення має цей євангельський текст до нас? Звичайно, передусім ми своїми молитвами і піснеспівами (одні співають у хорі, а дехто на богослужіннях уважно слухає), славимо Бога. Але, напевно, найважливіше значення Євангелія можна віднайти ще в чомусь.
Під час сповіді ми майже всі каємося в тому, що, читаючи молитву, неуважні, розсіяні, а її текст іноді формальний. Часто ми питаємо у священиків, як навчитися молитися, і всі нам намагаються дати правильну відповідь. А хтось читає твори святих отців про молитву. І кожен має свій невеличкий досвід молитви. Але краще за все молитві може навчити нас Євангеліє.
Воно містить один із найкоротших текстів молитви: «Ісусе, сину Давидів, помилуй мене!» Ці слова стали основою молитви Ісусової: «Господи, Ісусе Христе, Сину Божий, помилуй мене грішного». Як пише святитель Ігнатій (Брянчанинов), посилаючись на святих отців Церкви, у цих кількох словах Ісусової молитви вся суть Євангелія. Цією молитвою ми засвідчуємо, що Христос прийшов на нашу землю, щоб спасти всіх грішників. Лише той, хто визнає себе грішником, може увірувати в Христа Спасителя і звертатися до Нього з покаянною молитвою. І завдяки цій молитві, якщо вона промовляється щиро і виважено, як проголошував її сліпець, християнин отримує зцілення від своєї духовної сліпоти. Як це можна спостерегти? Якщо раніше до всіх людей цей чоловік ставився з недовірою і навіть вважав своїми ворогами, то тепер у кожній людині, навіть під брудною гріховною маскою, він бачить образ Божий і намагається його любити та шанувати.
Але звернімо увагу на тих людей, які йшли перед Ісусом і забороняли сліпцю кричати. Хто вони? Чи не побачимо серед них тих, хто кожного дня нехтує молитвою та іншим не дозволяє її звершувати? Така ситуація часто трапляється в деяких сучасних сім’ях, коли батьки не дозволяють молитися дітям або навпаки – діти не дають молитися батькам. Плачевно, коли через політичні пристрасті, які нині розгорілися в суспільстві, хтось із людей покидає благодатний корабель Церкви Христової і пристає до розкольників або сектантів. Ще страшніша ситуація була за безбожних радянських часів, коли грабували та руйнували святі Божі храми, а за молитовні зібрання можна було потрапити за грати чи до холодного Сибіру, Казахстану або і взагалі втратити життя. Про це свідчать житія тисячі новомучеників і сповідників Руських.
Іноді ми також, брати і сестри, нехтуємо молитвою, коли звершуємо її неуважно, ліниво або скоромовкою, коли не вдумуємося в суть того, що читаємо чи співаємо, або своїми розмовами в храмі заважаємо іншим молитися.
Чи не відносяться до цих людей і ті, які лінуються кожного дня читати Євангеліє і твори святих отців, де ретельно пояснюється техніка молитви, звідки дізнаємося, як побороти свої пристрасті, котрі найбільше молитві заважають. Як вчить відновник старцівства на нашій землі, один з великих учителів Ісусової молитви, преподобний Паїсій Величковський, саме у Святій Біблії і творах святих отців Церкви найкраще відзначено, як навчитися чистій нерозсіяній молитві, яка підноситься до Небес, до Божого Престолу.
Отже, незважаючи на перешкоди, передусім на лінь, слабкість, чужі відмовки, гріховні та політичні пристрасті, поставимо, дорогі брати і сестри, перед собою найважливіше завдання для всього нашого короткого життя – навчитися правильній, чистій та нерозсіяній молитві, налагодимо надійний і нерозривний зв’язок з Тим, Хто дарував нам земне життя і від Кого залежить наше життя на Небі. Амінь!

Архімандрит Маркел (Павук)

духівник Київських духовних шкіл

Теги

Теги: 

Опубликовано: пн, 15/02/2016 - 15:48

Статистика

Всего просмотров 522

Автор(ы) материала

Социальные комментарии Cackle