Раскольники обманом захватили храм на Буковине

Храм в честь Архистратига Михаила в селе Вахновцы Выжницкого района Черновицкой области захватили раскольники 28 июня. В СМИ было заявлено, что церковная община добровольно перешла под юрисдикцию т.н. «киевского патриархата».

— Який добровільний перехід?! Це є справжній захват храму! – говорит секретарь Черновицко-Буковинской епархии иеромонах Никита (Сторожук). – І від того, як розвивалися події, зрозуміло, що все це було підготовлено із Чернівців зацікавленими особами.  

Собрание церковной общины без священника

Село Вахнивцы небольшое – в нем проживает всего 247 человек, в т.ч. 11 сектантов. Зато в церковную общину храма в честь Архистратига Михаила входят еще 15 семей из соседнего старообрядческого села Липованы.  

Два года назад церковным старостой стал местный житель — лесник Николай Ковбыш, который вдруг вызвался проявлять большую приходскую активность. Именно он оказался инициатором проведения 21 июня собрания общины по переходу в т.н. «киевский патриархат» – минуя священника, что есть прямым нарушением церковного устава.

«Вони вважають, що у час агресії Росії проти України, у нашій державі не місце Церкві північного сусіда. Це рішення визрівало давно. Терпець увірвався, коли вже колишній настоятель, відверто поза храмом і під час самих богослужінь підтримував російську агресію. Люди просили не згадувати під час богослужінь патріарха Кирила, який не тільки не засудив війну, а й у всьому підтримує головного автора конфлікту Путіна. Люди впевненні, що їх рішення додасть морального духу нашим захисникам на Донбасі. Чимало чоловіків з Вижницького району перебувають зараз у зоні АТО. Вони почули про рішення вахнівців і дуже зраділи, що мають патріотичний народ і надійний тил» — такой комментарий церковного старосты Николая Ковбыша приводит сайт religion.in.ua.

— Більша частина парафіян не думає так, як цей староста, – говорит о. Никита. – Але він скористався тимчасовою зміною священиків на парафії і тим, що люди подумали, буцімто батюшка їх покинув.

Настоятелю с матушкой лесник угрожал расправой

Когда, узнав о случившемся, в Вахнивцы приехал настоятель храма о. Иоанн Штефанюк, то предложил членам церковной общины, верным канонической Украинской Православной Церкви, собрать подписи в подтверждение своей позиции сохранения храма в лоне УПЦ.

– Настоятель встиг зібрати 41 підпис, але його за селом перейняв церковний староста, а з ним ще чотири чоловіки і одна  жінка, та відібрали у священика листи з підписами, порвали і забрали з собою – рассказывает о. Никита. – А священик був у машині тільки з матушкою. І коли він захотів поговорити з парафіянами у селі, то його зупинили лісник з прибічниками і стали погрожувати розправою. Священик подав заяву у відповідні органи.

Как рассказал секретарь Черновицкой епархии, он приезжал в Вахновцы, встречался с церковным старостой и группой его единомышленников и вел с ним разговоры о каноничности церкви и правомерности действий ее чад. Староста пообещал, что на следующий день приедет в епархию на встречу с архиепископом Черновицким и Буковинским Мелетием:

– Якщо вони наполягають на своєму рішенні, то хай би сказали про це архієрею і попросилися на вихід. Але ніхто нікуди не приїхав.  

«Я їм повірив на чесне слово»

В пятницу, на общем собрании сельской территориальной общины, произошли дебаты между верными УПЦ и представителями раскольников.

— Ми назбирали на зборах 81 підпис у підтримку нашої канонічної церкви – це не сподобалося розкольникам, – рассказывает иеромонах Никита. – Тоді ми запропонували викликати міліцію та опломбувати церкву, а в неділю зібратися і говорити. Вони не погоджувалися ніяк, і я їм повірив на чесне слово, що у неділю о дев’ятій ранку ми будемо вирішувати це питання.

Раскольники захватили храм в честь Архистратига Михаила еще в ночь на воскресенье и осквернили его имитацией богослужения. Несмотря на присутствие милиции и адвоката, они не отказались от захватнических действий. После долгих пререканий иеромонаху Никите удалось вернуть канонической Украинской Православной Церкви святой Антиминс.

С упованием на Бога и законодательство

«Зі слів парафіян, розкольники вдалися до тотального залякування людей у селі та відвертого підкупу (роздавали по 100 гривень за гарантії прихильності до КП). Ситуація на парафії складна. Більшість людей перелякані, але є й віруючі, які готові обороняти святиню», – говорится в рапорте владыки Мелетия Блаженнейшему Митроплиту Онуфрию. – «Сподіваюся, що молитвами Вашого Блаженства, з Божою допомогою, зможемо подолати цей неприємний інцидент».   

— Розкольники не виконали своїх обіцянок і незаконно зайняли церкву, – комментирует ситуацию секретарь Черновицко-Буковинской епархии иеромонах Никита (Сторожук). – Ми будемо і далі відстоювати законні права нашої церковної громади в рамках чинного державного законодавства.

Социальные комментарии Cackle